Felhívás célja, hogy lehetőséget biztosítson a mezőgazdasági termelők, valamint a mezőgazdasági termelőnek nem minősülő mikro- és kisvállalkozások számára olyan fejlesztések végrehajtására, amelyek hozzásegítik őket tevékenységük gazdaságos folytatásához, továbbá a saját, illetve az alkalmazotti foglalkoztatás fenntartásához. A Felhívás további célja az ágazati szereplők versenyképességének javítása a legkorszerűbb, innovatív technológiák megvalósításával. Különös hangsúlyt kapnak a magasabb minőségű, speciális igényeket kielégítő termékek előállítására irányuló, valamint az erőforrás-hatékonyságot elősegítő beruházások.
A Felhívás feltételeinek megfelelő projekteket egyéni projekt esetén maximum 500 millió Ft, kollektív projekt esetén maximum 1,5 Mrd Ft vissza nem térítendő támogatásban részesíti.
Az előleggel kapcsolatos feltételeknek megfelelő támogatott projekteknek a megítélt támogatási összeg legfeljebb 50 %-ának megfelelő előleget biztosít.
Támogatást igénylők köre : Jelen Felhívásra támogatási kérelmet nyújthatnak be az alábbi feltételeket teljesítő, a TEÁOR 10 és 11 besorolás szerinti (kivéve TEÁOR 1020, TEÁOR 109 és TEÁOR 1102 kód alá tartozó) tevékenységüket fejlesztő támogatást igénylő.
- Mezőgazdasági termelő abban az esetben jogosult a támogatásra, amennyiben:
- a támogatási kérelem benyújtását megelőző utolsó teljes lezárt üzleti évi – vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évi -, árbevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből származik;
- a támogatással érintett tevékenysége Annex I. termék feldolgozására irányul.7
A támogatott tevékenységgel Annex I. és nem Annex I. termék is előállítható, azonban nem Annex I. termék estén az állami támogatási szabályok alkalmazandók.
- Mezőgazdasági termelőnek nem minősülő mikro- és kisvállalkozás abban az esetben jogosult a támogatásra, amennyiben:
- a támogatási kérelem benyújtását megelőző utolsó teljes lezárt üzleti évvel rendelkezik;
- a támogatással érintett tevékenysége Annex I. termék feldolgozására irányul;
- a támogatással érintett tevékenységgel kizárólag Annex I. terméket állít elő.
Jelen Felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában is van lehetőség.
- Jelen Felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség.
Kollektív projektnek minősül a legalább öt – jogilag és gazdaságilag egymástól független – kedvezményezett által közösen végrehajtott projekt (konzorcium). Kollektív projektnek minősül továbbá a termelői csoport, a termelői értékesítő szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet által végrehajtott projekt.
Konzorciumnak a 272/2014 Korm. rendelet 3. § (1) bekezdés 19. pontjának, valamint az 59. §-nak megfelelő olyan együttműködés minősül, amelynek legalább öt tagja van. A konzorcium tagjai nem lehetnek egymásnak a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 8:1.
- (1) bekezdés 1. pontja szerinti közeli hozzátartozói, illetve nem lehetnek egymásnak partner, ill. kapcsolódó vállalkozásai. A konzorciumban történő projekt megvalósításának feltételei:
- A konzorcium összes tagja a mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény 28. §-a szerinti ügyfél-azonosítóval kell, hogy rendelkezzen.
- Konzorcium esetén a tagoknak külön-külön meg kell felelniük a rájuk vonatkozó feltételeknek, tehát mezőgazdasági termelő esetében a 4.1.1., mezőgazdasági termelőnek nem minősülő mikro- és kisvállalkozás esetében a 4.1.2. pontban előírt feltételeknek. Amennyiben egy konzorcium akár csak egyetlen tagja mezőgazdasági termelőnek nem minősülő mikro-és kisvállalkozás, úgy a konzorcium a támogatással érintett projekt keretében csak Annex I. terméket állíthat elő.
A termelői csoport és a termelői értékesítő szervezet mezőgazdasági termelőnek minősül abban az esetben, amennyiben minden egyes tagja külön-külön megfelel a 4.1.1. a) pontban meghatározott jogosultsági feltételnek.
- A mezőgazdasági termékek értéknövelése, a piacra jutást elősegítő technológiai fejlesztést célzó beruházások támogatása az élelmiszer-feldolgozás vállalati hatékonyságának növelése érdekében.
Támogatható tevékenységek:
- Termeléshez kapcsolódó új eszközök, gépek beszerzése, új technológiai rendszerek és kapacitások kialakítása;
- Az anyagmozgatáshoz és/vagy raktározáshoz és/vagy csomagoláshoz kapcsolódó új eszköz beszerzése;
- A termeléshez, a vállalatirányításhoz, a belső nyilvántartási-, és a vállalati infokommunikációs rendszerekhez kapcsolódó informatikai eszközök és szoftverek beszerzése;
- A célterülethez tartozó tevékenységet szolgáló épületek, építmények kivitelezése.
- A mezőgazdasági termékek értéknövelésével összefüggő, a környezeti erőforrás- hatékonyságot célzó fejlesztések támogatása. Anyag-, energia- víztakarékos, valamint a környezetterhelést egyéb módon csökkentő feldolgozási technológiák és működési módszerek bevezetése. Energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek, megújuló energiával működő technológiák.
- Energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek.
- Egyéb környezetterhelést csökkentő tevékenységek.
- Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása.
A Felhívás keretében az alábbi tevékenységek önállóan nem, csak valamely önállóan támogatható tevékenységhez kapcsolódóan támogathatóak:
Projekt előkészítés: szakmai előkészítés, közbeszerzés;
Mérnöki feladatok;
Projektmenedzsment;
Egyéb szolgáltatások, beleértve a tájékoztatás és nyilvánosság biztosításának kötelező tevékenységét;
Inputhatékonyságot nem érintő infrastrukturális beruházás;
Ingatlan beruházás
Jelen felhívás keretében támogatás kizárólag élelmiszeripari feldolgozási folyamatokkal kapcsolatos projektekhez nyújtható. A támogatással érintett projektnek kapcsolódnia kell a TEÁOR 10 és 11 besorolás szerinti (kivéve TEÁOR 1020, TEÁOR 109, TEÁOR 1102) valamely feldolgozási tevékenységhez.
A kedvezményezetteknek a 4. számú melléklet szerint üzleti tervet kell benyújtania. Ennek keretében:
- 50 millió Ft teljes projektösszeg, illetve az alatt egyszerűsített üzleti terv benyújtása kötelező.
- 50 millió Ft teljes projektösszeg felett részletes üzleti terv benyújtása kötelező.
A támogatási kérelem benyújtásának határideje és módja
Jelen Felhívás keretében a támogatási kérelmek benyújtására 2016. február 25. naptól 2018. február 25. napjáig van lehetőség.
Ezen időszak alatt az alábbi értékelési határnapokig benyújtásra került projektek kerülnek együttesen elbírálásra:
- április 25.
- július 25.
- október 25.
- január 25.
- április 25.
- július 25.
- október 25.
- február 25.
A pályázatról bővebben: Letöltés PDF-ben
Szita Gábor
ügyvezető igazgató
MM Nanotechnológia Innovációs Kft. H-8000 Székesfehérvár, Mártírok út 8271/3.
Telefon: +36 70 342 5388
E-mail: info@gazdasagfejlesztes.com web: www.gazdasagfejlesztes.com